Fodbold

I weekenden blev der sat et punktum for vinterens lange serie af testkampe med et 1-0 nederlag til BGA fra 2. division Øst efter en ualmindelig tam affære.

I løbet af 90 minutters spil formåede HB nærmest ikke at spille sig til en åben målchance, og det tegner ikke særligt lovende før næste søndags forårspremiere mod Thisted.

Under træningskampen søndag stod Thisted-træner, Peter Enevoldsen, på sidelinjen og studerede sin kommende modstander, og han blev næppe imponeret over HB’ernes indsats.

Tror på overlevelse

Den mangeårige HB-profil, Bo Thomsen, var heller ikke ligefrem begejstret over spillet.

»Vi har haft en super opstart spillemæssigt, men vi havde svært ved at ramme hinanden. Vi kom ikke rigtigt frem til noget,« siger Bo Thomsen, der bedømt på træningskampen mod BGA ser ud til at have mistet anførerbindet til forsvarsspilleren Martin Trankjær. Trods det andet nederlag i træk føler Bo Thomsen, at HB er godt rustet før forårets overlevelseskamp i 2. division vest optimisme i spillertruppen før forårets 15 nedrykningskampe.

»Troen er 100 procent intakt. Og det bliver i hvert fald ikke fysikken, vi går ned på,« siger Bo Thomsen.