Annonce
Lemvig

FCM-spillere skal træne i Harboøre

Tidligere har FC Midtjylland-spilleren Poul Onuachu (til højre) været gæstetræner for ungdomsspillere i Harboøre IF. Torsdag får klubben igen besøg af tre FCM-spillere. Arkivfoto: Morten Stricker

Harboøre: Torsdag bliver en stor dag for de yngste fodboldspillere i Harboøre IF.

Klubben er én af tre klubber har vundet en lodtrækning blandt alle interesserede samarbejdsklubber under FC Midtjylland, og det betyder, at tre superliga-spillere slår vejen forbi Harboøre, hvor de skal stå for en træning i klubbens ungdomsafdeling.

Det er FC Midtjylland-spillerne Simon Okosun, Gustav Isaksen og Pyry Hannola, der kommer til Harboøre.

Efter træningen er der mulighed for fotos og autografer med spillerne, lige som der skal overrækkes fiduspokaler og medaljer til Harboøre-spillerne ved træningen, der er én af de sidste før sommerferien.

Det er ikke første gang, Harboøre IF får besøg af FC Midtjylland. i 2015, i anledning af klubbens 100 års-jubilæum, spillede FC Midtjylland en opvisningskamp mod et forstærket Harboøre-mandskab. Også dengang stod FCM-spillerne for en træning af de unge, lokale fodboldspillere.

Annonce
For to år siden spillede FC Midtjylland opvisningskamp i Ramme. Torsdag eftermiddag kommer tre superliga-spillere fra klubben til Harboøre for at træne de lokale ungdomsspillere. Arkivfoto: Morten Stricker
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Lemvig

Sløjfer strandbeskyttelsen ved havne

Kultur

Harboøre har en ægte "jule-vej"

Struer For abonnenter

SSP om ny indsats: - Man er så provokerende i sin adfærd, at det er fuldstændig ligegyldigt, om det er politiet, der kommer, eller ej

Annonce