Lemvig

FCM-spillere skal træne i Harboøre

Tidligere har FC Midtjylland-spilleren Poul Onuachu (til højre) været gæstetræner for ungdomsspillere i Harboøre IF. Torsdag får klubben igen besøg af tre FCM-spillere. Arkivfoto: Morten Stricker

Harboøre: Torsdag bliver en stor dag for de yngste fodboldspillere i Harboøre IF.

Klubben er én af tre klubber har vundet en lodtrækning blandt alle interesserede samarbejdsklubber under FC Midtjylland, og det betyder, at tre superliga-spillere slår vejen forbi Harboøre, hvor de skal stå for en træning i klubbens ungdomsafdeling.

Det er FC Midtjylland-spillerne Simon Okosun, Gustav Isaksen og Pyry Hannola, der kommer til Harboøre.

Efter træningen er der mulighed for fotos og autografer med spillerne, lige som der skal overrækkes fiduspokaler og medaljer til Harboøre-spillerne ved træningen, der er én af de sidste før sommerferien.

Det er ikke første gang, Harboøre IF får besøg af FC Midtjylland. i 2015, i anledning af klubbens 100 års-jubilæum, spillede FC Midtjylland en opvisningskamp mod et forstærket Harboøre-mandskab. Også dengang stod FCM-spillerne for en træning af de unge, lokale fodboldspillere.

For to år siden spillede FC Midtjylland opvisningskamp i Ramme. Torsdag eftermiddag kommer tre superliga-spillere fra klubben til Harboøre for at træne de lokale ungdomsspillere. Arkivfoto: Morten Stricker
0/0
Annonce
Forsiden netop nu
Lemvig

Naturkatastrofen der ændrede Limfjorden

Struer

Trods styrt: Jakob Fuglsang har ikke meldt afbud til Struerløb

Sport For abonnenter

1 år til OL i Tokyo: Hvor tæt er vi på en nordvestjysk OL-billet?

Lemvig

Livreddere måtte give førstehjælp to gange

Holstebro For abonnenter

Turister lægger årligt op mod 1,9 milliarder kroner i Holstebro: - De er glade for vores marmelader, geléer og den slags

Lemvig

Sjælden gæst i Lemvig Havn

Lemvig For abonnenter

Nordea-fonden siger stop for Lemvig prisen

Lemvig

Kendt influencer kommer til debat

Annonce