Bækmarkskbro: En 35-årig mand fra Bækmarksbro samt en 27-årig mand fra Skive er blevet sigtet for tyveri og forsøg på svindel, idet de forsøgte at sælge en stjålet campingvogn over facebook.
En potentiel køber faldt over campingvognen, der var sat til salg for blot 20.000 kroner. Han vurderede, det var meget billigt, og han valgte derfor at melde sagen som mistænkelig til politiet.
En patrulje fra Midt- og Vestjyllands politi tog derfor på et uanmeldt besøg på en adresse i Bækmarksbro, hvor campingvognen stod. Her viste det sig snart, at campingvognen var stjålet fra en byggeplads ved Mariager Fjord, hvorefter den var trukket over til Bækmarksbro, hvor fra man forsøgte at sælge den.
Den var da også langt mere værd end de 20.000 kroner, den var sat til salg for. Ifølge politiet er den omkring 80.000 kroner værd.
Derfor er campingvognen nu på vej tilbage til Mariager Fjord, og de to mænd er sigtet for tyveriet.