Lemvig

Ny formand fik maksimumpoint

Møborg: Den nybagte formand for Lemvig og Omegns Biavlerforening er også en god biavler.

I hvert fald scorede han toppoint, da der mandag aften var honningbedømmelse i den lokale biavlerforening. Da lykkedes det for anden gang i foreningens historie et medlem af at score samtlige de eftertragtede 60 point for årets honninghøst. Dermed kunne Nick Lundblad også forlade bedømmelsen med diplom på, at han har avlet denne sæsons bedste honning i lokalområdet.

Honningbedømmelsen foregik, mens foreningens medlemmer holdt generalforsamling. De to sensorikere, Mogens og Jytte Grønne fra Holstebro, brugte tiden på at smage sig gennem de indleverede honninger, der blev bedømt for dufte, smage, konsistens, renhed og emballering. Og som den eneste af de indleverede honning, var de ikke i stand til at finde et punkt, hvor de kunne trække point fra.

På generalforsamlingen valgte formanden Benny Gade i øvrigt at trække sig fra bestyrelsen og i stedet blev Peter Møller, Bonnet, nyvalgt. Bestyrelsen har efter generalforsamlingen konstitueret sig med Nick Lundblad som ny formand.

0/0
Annonce
Lemvig

For sent at lave om - yngste skolebørns skoledag bliver ikke ændret

Lemvig For abonnenter

Politikere afkrævet svar: Hvornår renses høfde 42 op?

Lemvig

Færre deltagere løb stafet rundt om søen

Lemvig For abonnenter

Godt med motion i den friske luft

Lemvig

Mindehøjtidelighed for søslaget

Lemvig

Helmig meldte afbud til Haze - nu er afløser klar

Annonce