Debat

Struer. Året 2018 i Lydens by - og fremtiden

Arkivfoto: Morten Dueholm

Debat: En spændende by, meget er sket.

At give lyd er nok ikke så lige til, kontakt til byråds medlemmer, ikke alle har givet lyd efter kontakt til kommunen.

Stor opbakning til arrangement på havnen i blæsevejr - aktiv sport - faldskærmsudspring, stor forventning, et par hundrede tilskuere, intet skete, ingen gav lyd, hvornår kommer der noget ned fra himlen? Et ellers spændende arrangement. Flot havne område er der blevet skabt, noget vi i lydens by kan være stolte af, håber det giver lyd med gode arrangementer (se Lemvig).

Folkets hus, det giver lyd - godt "gået". 2019 Spændt på, hvad de ansatte omkring lydens by får til at ske her i det nye år. Hvor er vores by flot, når man kommer fra nord, vest og øst både nat som dag.

Men fra syd - rundkørsel (se Vinderup, Skive) der er noget at leve op til ... og lige efter på højre side, en fin bygning, men så går det ellers ned ad bakke. Flere misligholdte og tomme/halvtomme bygninger og en del skilte, som jeg ikke synes, hører til ved indkørsel til byen. Bygninger er der måske ikke så meget at gøre noget ved. Men, men, jeg syntes man burde fjerne skiltene og ... Diverse ragelse, som jeg mener, der hører til et andet sted i vestbyen. Bosætnings konsulent. Bare det ikke bliver en Schrøder om igen. Nye medborgere kommer jo næsten af sig selv til lydens by, ifølge diverse artikler i vores lokalavis.

Markedsføring i Gråkjær arena til TTH hjemmekampe omkring lydens by. Den idé har jeg svært ved at se. I min optik synes jeg, det ville være bedre, hvis kommunen gik i gang med af få gjort en kunststofbane klar til formanden og hans team i SB/RH. Jeg mener, klubben har mistet en stor del af dens identitet i forbindelse med bygning af Struer energipark, centret med de store vinduer "badet i sol ". Selv om klubben pt. må nøjes med en tilværelse i serie 3, skal de videre. Nok så dygtige og ambitiøse ledere kan have svært at skabe noget, hvis ikke omgivelserne er til stede. Nu når jeg lige nævner centret, kunne det da være rart med en ugentlig opdatering i ugeavisen omkring aktiviteter i ugens løb i området - det er muligt, at den findes. Så beklager jeg. Alternativ politik begejstrer mig ikke, men træer har aldrig skadet miljøet. Om det var det, Johs. Buchholtz mente, da man byggede rådhuset i 1920 ... der stod et poppeltræ, som han gerne ville have bevaret. Byrådet og befolkningen mente nej, og træet blev fjernet. Et par år senere hævdede JB i Dagbladet København at struer-boernes holdning til træer var præget af Jyllands to ejendommeligheder - Heden og Havet. Man hader træer.

På heden er der som bekendt ingen træer, på havet findes hist og her træer - de kaldes vagerkoste, som var nødvendige for sejladsen, sluttede han. Det var i 1920.

0/0

Tophistorier

Annonce
Leder For abonnenter

Det er fand'me ulækkert, du

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Lemvig For abonnenter

Brydebol fik sin godkendelse trods nabo-protester: Vi gør det for at mindske lugtgenerne

Lemvig

Landmand mødt af kritik: Kunne have gjort mere for at mindske lugten

Tophistorier

Holstebro

Ulvepar har fået hvalpe: Nu advarer forskere mod ulveturisme

Lemvig For abonnenter

Hjemmeværnet melder pas: Vil ikke assistere ved motionsløb

Søndag ifølge For abonnenter

Søndag ifølge chefredaktøren: Turismen er naturens ven - og fjende

Det er en kæmpe turistfælde. Vi kalder det "Cash Point Charlie" i stedet for "Check Point Charlie". Det er et tivoli, som kun handler om at tjene penge. Ordene falder cirka 550 kilometer i fugleflugt fra Husby, men sender for en kort bemærkning mine tanker hjem til Nordvestjylland og til en sag, der lige nu optager sindene i det yderste af Holstebro Kommune. Det vender vi tilbage til. Ordene kom fra guiden på en rundvisning til en række af Berlins seværdigheder. Et besøg i den tyske hovedstad efterlod mig i denne uge med lidt tid til at agere turist. Og lige der - midt i verdenshistorien - mellem mindesmærker, monumenter og rester af muren gik jeg og tænkte på de mange turister, som i de kommende uger besøger Nordvestjylland. Hvad kommer de egentlig efter? Og finder de det? I Berlin var indignationen hos guiden tydelig. De seneste års ændringer af hans by var ikke helt efter hans hoved. Utilfredsheden var skjult under et lag af humor, men umulig at overse. Han lod forstå, at bystyret i udviklingens og især turismens navn havde givet køb på for meget. Midt i fortællingen om, hvordan presset på tyskerne efter første verdenskrig gav grobund for nazismens fremmarch falder endnu en stikpille: "De demokratiske værdier i Berlin er stadig til salg - man lejer et par pandaer fra det kinesiske regime for at skabe fornyet interesse om byens gamle zoologiske have." Alt for turisterne. Og for deres penge. Med Berlin i bagspejlet slog det mig, at selv om jeg havde brugt et par dage i en af verdens mest interessante byer - historisk set - var det naturen, der havde efterladt det største indtryk. Ligesom herhjemme var Tyskland nemlig ramt af massive skybrud i denne uge. Berlin i en størrelse, der sjældent ses. Et tordenvejr med 35.000 lynnedslag og kortvarig undtagelsestilstand i en del af byen stjal opmærksomheden. Det var råt, ubarmhjertigt og en samtidig en fascinerende demonstration af naturens kræfter. Her vender vi tilbage til Husby. For selv om vi også har vores vejr at slås med - bare spørg folkene bag lørdagens Rock i Holstebro - så er vores klima for det meste fredsommeligt. Måske lige med undtagelse af vestenvinden og den barske natur ved kysten. Og det er netop naturen, som er årsag til, at især tyskerne kører nordpå og holder sommerferie her hos os. Turismen er et vigtigt erhverv med et indbygget, kronisk dilemma. Hvis man tilgodeser nogle turister, ødelægger man måske noget for andre - eller for lokalbefolkningen. Det er netop det dilemma, som for tiden optager sindene i Vester Husby. Skal man tillade en udstykning af nye sommerhusgrunde i Græm Kær, eller skal naturen genoprettes i de dyrkede arealer? Eller skal man have en kombination af begge dele. Der er helt sikkert penge i et nyt sommerhusområde. Penge til dem, der udstykker grunden. Til dem, der skal bygge husene. Og til dem, der lever af turisterne i sidste ende. Men det betyder ikke, at det er en fornuftig eller lukrativ løsning på længere sigt. Frygten hos mange er, at naturen bliver misbrugt i turismens navn, og at det hele ender som et nyt Søndervig - eller det, der er værre. Bekymringerne er forståelige, og politikerne skal tænke sig godt om. For udviklingen må heller ikke gå i stå. Uanset beslutningen vil det kræve mod at træffe den. Og det er næppe vores generation, der kommer til at dømme, om den var rigtig eller forkert. Turisterne er kræsne - og forskellige. For nogle er det lykken at sidde i eget selskab på en fredfyldt plet med en økologisk appelsinvand i hånden og tælle benene på et tusindben. Andre skriger på action og oplevelser. Nogle vil det rustikke - andre søger luksus. Nordvestjylland tilgodeser lidt af det hele. Men vi, der bor her hele året, har det nok mest som guiden i Berlin. Vi skal helst kunne genkende vores by og lokalområde. Udviklingen skal ske med respekt for alt det unikke. Det kan ikke erstattes.

Lemvig

Vil danne korps af frivillige: Skal styre trafikken i stedet for hjemmeværnet

Lemvig For abonnenter

Man bliver nølende over for at anbefale andre at bosætte sig her

Lemvig

Siden finanskrisen: Lemvig i top tre over økonomisk vækst

Lemvig

Vindbranche: Fiskeri og olie blokerer for Nordsøen som grønt kraftværk

Annonce