Gå til indhold

9altitudes Denmark A/S

2004
Stiftet
104
Ansatte
Seneste nyheder
13. januar 2022
·
Supply Chain Magasinet

Nyt ERP hus på Fyn

Bredana Solutions,
Optimate
og Econocap, der sammen hedder 9altitudes, er klar med IT løsninger fra Microsoft Dynamics 365 og PTC til de fynske industrivirksomheder. 9altitudes har sat 20 IT folk på Telehøjen 2 i Odense - klar til at digitalisere de fynske industrivirksomheder 9altitudes sætter 20 it folk på Fyn Der er fart på i de tre succesfulde IT virksomheder, Optimate, Econocap og Bredana Solutions, der nu indtager Fyn med 20 erfarne konsulenter og udviklere.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Samsøvej 33
8382 Hinnerup
Kort fortalt
9altitudes Denmark A/S blev etableret i 2004 og har adresse i Hinnerup. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 98 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
9altitudes Denmark A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Likviditetsgrad
114%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
21%
Meget god
Soliditetsgrad
17%
Tilfredsstillende
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150
Likviditetsgrad
114%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
21%
Meget god
Soliditetsgrad
17%
Tilfredsstillende
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste97.98295.67796.63082.514106.555
Primært resultat12.9194.9311.39415.84223.305
Finansielle poster netto22458-25144-56
Resultat før skat13.0905.7512.06216.82921.157
Årets resultat10.2114.5481.69413.31215.443
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
120.000
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver1.136---0
Materielle anlægsaktiver4699751.6841.445415
Finansielle anlægsaktiver1.6771.9703.2683.2543.180
Anlægsaktiver i alt3.2822.9454.9524.6993.595
Omsætningsaktiver58.99873.15239.42540.92843.922
Aktiver i alt62.28076.09744.37745.62747.518

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital10.62710.2175.66914.56319.251
Langfristet gæld-----
Kortfristet gæld51.65365.88038.69631.06428.266
Passiver i alt62.28076.09744.37745.62747.518
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012020-10-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31