Gå til indhold

A/S OVETHI

1987
Stiftet
74
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Odensevej 35-37
5591 Gelsted
Kort fortalt
A/S OVETHI blev etableret i 1987 og har adresse i Gelsted. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 46 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen dækservice.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
A/S OVETHI
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
Likviditetsgrad
134%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
13%
God
Soliditetsgrad
31%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 20 40 60 80 100
Likviditetsgrad
134%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
13%
God
Soliditetsgrad
31%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste46.28641.63742.89843.54344.144
Primært resultat8.8205.2776.9438.76311.796
Finansielle poster netto-1.023-1.496-1.483-926-446
Resultat før skat7.7973.7815.4607.83711.350
Årets resultat6.0792.9514.2726.1288.859
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver7671.1671.5671.9672.367
Materielle anlægsaktiver4.4614.2125.1806.5035.968
Finansielle anlægsaktiver8484849593
Anlægsaktiver i alt5.3125.4636.8318.5658.428
Omsætningsaktiver64.01469.40258.99065.95362.276
Aktiver i alt69.32674.86565.82174.51870.704

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital21.26616.28719.33621.06421.436
Langfristet gæld---0630
Kortfristet gæld47.68958.45946.13853.07348.267
Passiver i alt69.32674.86565.82174.51870.704
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30