Gå til indhold

LYNGFELDT A/S

1999
Stiftet
43
Ansatte
Seneste nyheder
19. juli 2021
·
Effektivt Landbrug

Generationsskifte indebærer ny digital handelsstrategi

Nu blev jeg for 1,5 år siden far til en søn, så det bliver spændende at se, om han en dag vil overtage.En moderne landmand handler digitaltMathias Mørup og hans far har et godt samarbejde med deres lokale forhandler
Lyngfeldt A/S
, der har tilmeldt sig handelsplatformen Maykers.com for at kunne være endnu mere synlig for danske landmænd.- Der ligger et stort potentiale i Maykers, og for os handler det om at det skal være nemt for vores kunder at handle hos os.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Langskovvej 4
8370 Hadsten
Kort fortalt
LYNGFELDT A/S blev etableret i 1999 og har adresse i Hadsten. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 26 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med landbrugsmaskiner, -udstyr og tilbehør hertil.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
6.000
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0
Likviditetsgrad
125%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
4%
Svag
Soliditetsgrad
23%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 10 20 30 40 50
Likviditetsgrad
125%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
4%
Svag
Soliditetsgrad
23%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste26.29225.47928.22027.25123.322
Primært resultat4.2593.9526.1186.8723.565
Finansielle poster netto-264-169-508-117-66
Resultat før skat3.9943.7835.6116.7553.499
Årets resultat3.1142.9494.3735.2702.732
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
6.000
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver901385188124
Materielle anlægsaktiver3.3943.3992.9022.7083.705
Finansielle anlægsaktiver403403403403403
Anlægsaktiver i alt3.8873.9393.3563.1994.232
Omsætningsaktiver98.20694.939135.500117.39094.751
Aktiver i alt102.09398.878138.856120.58998.983

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital23.61523.45124.87525.27022.732
Langfristet gæld----0
Kortfristet gæld78.47875.427113.98295.31976.250
Passiver i alt102.09398.878138.856120.58998.983
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31