Gå til indhold

Scanomat A/S

1997
Stiftet
71
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Vibe Alle 3
2980 Kokkedal
Kort fortalt
Scanomat A/S blev etableret i 1997 og har adresse i Kokkedal. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 73 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Likviditetsgrad
1446%
Meget god
Afkastningsgrad
7%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
94%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 20 40 60 80 100
Likviditetsgrad
1446%
Meget god
Afkastningsgrad
7%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
94%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2021
2022
2023
2024
2025
200.000
150.000
100.000
50.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning160.581174.778161.453164.208118.587
Bruttofortjeneste73.45391.04279.89776.34358.543
Primært resultat19.20438.84027.52831.23316.540
Finansielle poster netto2.4795.1272.724-1.2891.830
Resultat før skat25.72746.53832.87232.10419.599
Årets resultat20.54937.24526.12325.46515.558
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver3.3784.6214.4405.4453.938
Materielle anlægsaktiver10.1419.74110.1026.3115.018
Finansielle anlægsaktiver14.08011.3679.4909.5177.788
Anlægsaktiver i alt27.59925.72924.03221.27316.744
Omsætningsaktiver238.987227.418213.541186.001143.421
Aktiver i alt266.586253.147237.573207.274160.165

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital250.053229.854192.282166.034140.732
Langfristet gæld-----
Kortfristet gæld16.53323.29345.29141.24019.433
Passiver i alt266.586253.147237.573207.274160.165
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
300.000
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
300.000
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31